Home
A Historical Record of The Hackensack Public Schools By George M. Scudder
How It Began
Researched
Veterans
Revolutionary War
Civil War
Spanish-American War
World War I
World War II

Korean War

Vietnam War
Desert Storm Gulf War
Afghan-Iraq
War
Between Major
Conflicts
Medals
Did You Know?

 



Researched Veterans

The names below are Hackensack veterans who have been researched. More are to be added in the future.

Note: * refers to those men and women who died while serving in the Armed Forces of the United States.

Note: Icon refers to those men and women who have received the Purple Heart Medal.

 

Revolutionary War
Cornelius Bogert
"Demarest Family Cemetery 1677"

Ichabod Cleveland
"Execution Major John Andre"

Peter Demarest
"Demarest Family Cemetery 1677"

Morris Earle
"Church on the Green Cemetery"

Uzal Meeker
"Demarest Family Cemetery 1677"
Enoch Poor
"Brigadier General"
John Van Geson
"Church on the Green Cemetery"
John Van Norden
"Demarest Family Cemetery 1677"
Richard Varick
"Forgotten Founding Father"

 

War of 1812

 

Mexican-American War

Jacob W. Zabriskie
"Battle of Buena Vista"


 

Civil War
Andoniram Judson Brinkerhoff
"G.A.R."
Brown
"G.A.R. "
Conte or Lewis C. Cotte
"G.A.R."
Lewis Cotte
"Navy USS Potomac"
George DeBaun
"G.A.R."
Jacob Demarest
"Demarest Family Cemetery 1677"
Simon Douglass
"Unofficial Soldier 107yrs Old"
Nelson Haas
"The Great Educator"
Harris
"G.A.R."

George W. Kohler
"New Hampshire Volunteers"

Augustus McKinney
"G.A.R."
Montalvo
"G.A.R."
William Nichols
"G.A.R."
Moses Edgar Orr
"Capt. Vol. Infantry"
John Spayri
"G.A.R."

 

Wesley Stoney
"Captain Co. A 28th Rgt."


Spanish American War

Albert A. Ackerman
"USS Oregon"

Kenneth Bennett
"Navy Lieutenant"

Ellsworth P. Bertholf
"Commandant U.S. Coast Guard"

Thomas F. Clark
"St. Joseph's Cemetery"
Arthur F. Curtis
"West Point"
Marinus DeBree
"San Juan Hill"
John Engel
"Company C 1898"
Jeremiah Everson
"War Unknown"
Henry Green
"Artificer"
Charles Miller
"War Unknown"

Thomas Pierce
"War Unknown"

William W. Robinson
"Pvt. Co. B 24th Regt. Infantry"

Jacob G. Scoskie
"Artillery"

Garret Sturr
"Company C 1898"
Warren J. Terhune
"A Commanders Tragedy"
Abraham Valentine
"War Unknown"
Issac Van Sciver
"War Unknown"
George E. Wells
"Company C 1898"

Ernest L. Zimmerman
"Pvt. Infantry"

 


 

World War I
Fred Abbenseth
"Ambulance Driver"
John V. Ackerman *
"Spanish Influenza"
Jack T. Ackerson
"Arrives in France"
Arthur Adams
"Under Orders"

George Alsten
"Under Orders"

Icon John P. Anderson
"Wounded"
Erickson G. Backus
"Original List"
Eugene Banta
"Mosquito Fleet"
Horace F. Banta
"Naval Reserve"
Scheffield Banta
"A Good Laugh"
Fred J. Bayerlein
"Field Artillery"
Icon Ferdinand J. Beaumont
"Wounded"
William Bennekemper, Sr.
Charles A. Bennett
"Atlantic Coast Artillery"
Jack Bennett
"Visits Friend"
Icon Lester Bessell
"Hit Twice"

Raymond S. Binder
"War's End"

Hugo Boise
"Enlistment"
John H. Bolan, 2nd
"Physically Fit"
Jesse Scott Boughton
"First Baptist Church"
Eugene Breen *
"Spanish Influenza"
E. Brieri *
"Gave All"
Icon Victor Brinkman
"Gassed + Wounded"
Icon Ellwood W. Brockner*
"Student Athlete "
IconFrank Brough*
"Rejected-Accepted"
Elmer Brower
"Resignation"
Herbert A. Brower
"Camp Dix"
Icon Lloyd M. Brower
"Gassed"
Ray Brower
"Life in The Trenches"
George Brown
"Eve of Departure"
Icon Walter S. Brown*
"Captain Doremus's Aid"
Harry G. Brown
Y.M.C.A Canteen
John Bukowski
"St. Joseph's Cemetery"
Donald Bush
"Sink U-Boat"
Horace Bush
"Ambulance Driver"
Horace W. Bush
"Merchant Marine"
Charles Butler
Hospital Meeting
Icon Walter Caldroney*
"River Edge Memorial"
Icon Colfax Campbell
"Wounded"

Lee Campbell
"Hackensack Locals"

Louis Capozzi
German Blockade
Raymond Carlough
"Tank Service"
Thomas L. Caldroney
"Doc"
Campbell Carruthers*
"Spanish Influenza"

Arthur Coffey *
"Spanish Influenza"

Edward H. Coffey
"Leaves Princeton"
Julius F. Coles
"Under Orders"
James E. Connor
"Cavalry"
Joseph "Joe" Corby
"Over The Top"
Icon Louis W. Corris*
"Battle of Vimey Ridge"
Alfred Cotte, Jr.
"Naval Exam"
IconJohn S. Cromelin
"Wounded Field Artillery"
Herbert Cumming
"Private 1st Class"
Luigi "Louis" D'Arminio
"Bugler"
Dominick D'Agostino
"St. Joseph's Cemetery"
Arthur M. Dauer
"Coming Home"
Arthur M. Dauer
"Coming Home"
Armando DeCrosta *
"Pompton Lakes Drowning"
Ellsworth Dederick *
"Spanish Influenza"
J. Emery Dederick
"Field Artillery"
Abram P. Demarest
"Confiscates Camera Sea Girt, NJ"
Clayton Demarest
"Hackensack Locals"
Voorhis Demarest
"Shipping Out"
Westervelt R. Demarest
"Naval School"
Willard Demarest
"Coming Home"
Icon Clarence A. Dennis*
"Battle of Chateau Thierry"
Whitney Dennis
"Coast Artillery"
Kenneth Desvernine
"Medical Corp"
Frank Dillard
"Family Connections?"
Junior Dillingham
"Front Line Battle"
Icon Harry B. Doremus*
"Captain Co. G"
Henry Douglas *
"Foschini Memorial"
Benny Douglas
"Medical Corp"
Herbert Dougherty
"Naval Reserve"
John J. Drinkwater *
"Spanish Influenza"
John A. Drobinske, Jr.
"Argonne Forest"
Peter Dunn
"Corporal Co. G."
Ralph D. Earle
"Submarine Chaser"
Rudolph Felsman
"Arriving Home"
Kenneth Ferdon
"Mosquito Fleet"
Irving W. Fink
"Submarine Chaser"
Fred Fischer
"HHS Honor Roll"
Icon Henry S. Fisher
"Gassed"
Icon Charles Fleischman
"Gassed"
Chester E. Ferguson
"Naval Reserve"
Lauriston B. Goetchius
"308th Field Artillery"
Icon Fred Grapentine*
"In Harms Way Slicing Bacon
Henry Green, Jr.
William Henry Green, Jr.
"Under Orders"
Amasa F. Gurnee *
"Spanish Influenza"
Jack "Hans" Haering
"Cross Country Team"
John W. Haight
"Mustered In"
Charles Wesley Hall
"Mosquito Fleet"
Frank W. Harrison
"Mosquito Fleet"
John Park Hart *
"Spanish Influenza"
Russell Hastings *
"Spanish Influenza"
Felix Haymart *
"Spanish Influenza"
Frank Haymart
"Mustered In"
Bert Hedges
"Honeymoon"
George E. Hedges
"Fateful Field Message"
Anton Helble
"Maple Grove Cemetery"
Dudley M. Herbert
"Sink U-Boat"
Elmer R. Herring
"Coming Home"
William A. Hess *
"Gave All"
Clarence Higgs
"Under Orders"
Fred Himmell
"NY 369th Infantry Co. D"
John Hirt *
"Spanish Influenza"
Robert Holden
"7:36am Train"
Hubert H. Hoth
"Ambulance Driver"
Gaetano Iurato
"Hackensack Name"
Raymond F. Jacobus
"That Lady"
James Jackson*
"Spanish Influenza"
James Jenkins
"Hackensack Cemetery"
Peter J. Jerlinski
"Coming Home"
Chester Jersey
"Hackensack Locals"
Henderson Jeter
"Under Orders"
Archibald D. Jewell
"Armistice In Paris"
Harold Jewett
"Battery E 309th F.A."

Icon Harry Jones
"Wounded"

Karl Kastler,II
"Peetzburg, N.J."
Martin D. Keenan
"Private"
Raymond Kempton
"Humble When Wounded"
Foster L. Kirk
"Narrow Escape"
IconRalph E. Kirk
"Wounded"
Icon Albert Klaiber*
"Picardy Charge"
William H. Klein
"Gvivng the Kaiser Hell"
George Knopf
"Infantry"
Frederick Koester, Sr.
"Father and Son Connection"
Albert S. Kovar *
"Spanish Influenza"
Frank G. Kruse
Rupert C. Kuhn
"Gallantry"
Clayton P. Lambert
"A Poem"
Edward A. Lambert
"A Poem"
Eugene "Gene" Lawrence
"First Home"
Arthur Lent
"Mosquito Fleet"
Salvatore Lepera
"1st B.C. Draftee WWII Mistake"
Henry F. Levitzki *
"While Waiting Horse Kick"
Icon Alfred J. L'Heureux
"Wounded"
Clarence R. Long
"Fighting In Boche"
Ralph E. Lovell
Edwin H. Lutkins
"Red Cross"
Kenneth Mabie
"Mosquito Fleet"
Harry G. MacDonald
"Doctor"
John Maggio
"308th Field Artillery"
Icon Randolph Mai
"Wounded and Gassed"
Gus Marans
"308th Field Artillery"
Robert Mathieson*
"Tank Division"
Peter P. McArdle
"The Fighting 69th"
IconJohn S. McGrath
"Wounded"
Lynford McKinney
Icon William M. Mead
"Verdun Gassed"
George C. Mercer
"Hackensack Locals"
Leonard Mickens
"Under Orders"
Davis W. Mills
"Aviation Corps"
Icon Romeo Miner
"Wounded"
Antonio Montaronsso
"Accepted For Service"
Ed Moore
"Chance Meeting"
Joseph H. Mooring
"7:36am Train"
Eugene Morrow
"U.S. Army"
Eben Morse
"Mosquito Fleet"
Andrew Moseley
"Private Army"
Richard Mullaney
"Original List"
Charles G. Myers
"50 Years Old"
Icon Louis Myers
"Mustard Gassed"
Joseph P. Neighmond
"Accepted For Service"
Arthur S. Nicklar *
"Spanish Influenza"
Otto G. Ocenasek
"Accidentallly Shot?"
Guiseppe Parbelli
"Accepted For Service"
Adam Paskie
"War's End"
Joseph Paskiegh
"Russian Immigrant"
Icon William Pavlick
"Wounded"
Charles Elliot Peck
"Thrills Aplenty"
George G. Peck
"The Dugout"
John M. Peck
"Aviation Corp"
Willbur Perry
"Under Orders"
C. Peters
"Over There"
E. Peterson *
"Gave All"
Harold Piaget
"Coast Guard Artillery"
William Pince
"Wounded At Chateau Thierry"
William Plump
"Mortar Battery"
Shelley Points
"Under Orders"
Russel Poole
"Mess Sergeant."
Rolfe Willis Proctor *
"Spanish Influenza"
Willard Francis Pullen *
"Gave All"
William Puglia
"Dodging Shells"
John Raffa
"308th Field Artillery"
Henry J. Rapp
"Salvage Company"
Robert Reavis
"Hackensack Cemetery"
John Jack Recher*
"Spanish Influenza"
IconHarold V. Reilly
"War Valor To City Manager"
Henry Reitsma
"1918 Harley Davidson"
Claude Remillard
"308th Field Artillery"
George Richard *
"MURDERED"
Harvey Runner
"Ambulance Driver"
John Ruse
"Candy Maker"
Icon Donald J. Russel*
"Co. G. Letters Home"
Icon Howard Russell
"Wounded"
George Ryder
"Camp Merrit"
Icon James B. Scarr *
"HHS 1912"
William "Billy" Schlossarek
"Over the Top"
Albert Schoonmaker
"Mosquito Fleet"
Icon Townsend S. Schoonmaker*
"Captain"
Edward W. Seilheimer
"Seilheimer Soda Company"
Phillip Seilhiemer
"Without A Scratch"
George Sellarole, Sr.
"Coast Guard"
Levon Shirvanian
"Safe Arrival"
Icon John J. Sinniger, Jr. *
"Maywood 19 Years Old"
William Smith
"1950 Obituary"
Carter C. Smith
"Naval Reserve"
Raymond Snow
"French Mortar Battery"
William J. Snow
"Chief of Field Artillery"
Thomas A. Somerville
"Maple Grove Cemetery"
William Somerville
"Under Orders"
Purple Heart Joseph J. Steuert, Jr.*
"Champagne Front"
Albert Stevens
"Under Orders"
Charles G. Stone
"Red Cross"
Dwight D. Stone
"Bursting Shells"
Frederick "Fred" Tiedemann
"A Company G Man"
Stanley M. Thomson
"Naval Reserve"
R. Anderson Todd
"English Soldier"
Icon Salvatore Trotta *
"Gassed"
Charles Truman
"Naval Reserve"
John C. Tyler*
"Army Lieutenant"
George W. Van Valen
"Mustered In"
Howard Van Valen
"Newport, R.I."
Icon Frank J. Van Wetering*
"Chateau Thierry"
Harold Van Zandt
"First Baptist Church"
Robert Voorhis
"Strangely Shot"
Charles Ward, Jr.
"THE LIST"
Tom Ward
"U Boat Attack"
Fred D. Warne
"On Way to France"
William M. Warne
"Appendicitis Operation"
Richard J. Watson
"Under Orders"
Peter Weedo
"Chasing Huns"
W. E. Wedering, Jr. *
"Supreme Sacrifice"
Alfred J. Weiss
"Train to Georgia"
John Weir
"Private 1st Class"
Hugh Weir
"Private 1st Class"
Walter Weir
"Going Over There"
Edgar M. Welch *
"First Victim Spanish Influenza"
Icon Edwin Welch*
"Killed Last Day"
Robert C. Wells
"Newman School"
Harry L. Westervelt
"Meets Uncle"
Garry Westervelt
"308th Field Artillery"
Ralph Williams
"308th Field Artillery"
William P. Williamson *
"Family Tree Civil War to WWI"
Carson T. Wooden
"Under Orders"
Fred E. Wise
"7:36am Train"
Waverly Wyche
"Under Orders"
Marins Zuria
"Prisoner"

 

World War II
William Adams
"Private Army Engineers"
Charles Adamski
Icon Frank W. Adamski
"Staff Sargeant"
Peter C. Adamski*
"Leyte Philippines"
George T. Agar
"U.S. NAF-Merchant Marines"
Walter A. Aldridge
"Wall Unit"
Michael P. Aletta
"Panama Canal"
John F. Allaway
"Service at 41 Years Old"
Icon Armand Allesandrini*
"Iwo Jima"
Robert H. Ames
"New Milford in WWII"
John A. Amore
"Supply Clerk"
Donald S. Aspinwall
"Marine"
Denniston Averill
Richard E. Baldsiefen *
"AAF Best and Brightest"
Russell B. Bari
"Army"
James A. Barlow, Jr.
"New Milford in WWII"
Jeanne Barlow
"Far East Air Forces"
Haxton J. Barnes
Irene Barnes
"A Woman's Service"
John Haxton Barnes
Robert Barrett
"Roanoke College
John J. “Bart” Barteluce
"Pilot in Four Wars"
Frederick C. Battali
"New Milford in WWII"
" John Becht
"New Milford in WWII"
Robert H. Bell
"New Milford in WWII"
Willard C. Bell
"New Milford in WWII"
Ralph W. Bennekemper
Edgar W. Bensen
"Recalled"
Edward D. Berger
"Marine"
Henry Bernstein
"Meeting in Italy"
Irving Bernstein
"Meeting in Italy"
Leo Bernstein
"Meeting in Italy"
Claude H. Bertheas
"1st Class Petty Officer"
Walter Bertoni
"New Milford in WWII"
Harold Birnie
"New Milford in WWII"
Icon Hugh David Black*
"Sunk Cape May NJ"
Charles E. Blackford, III
"Naval Academy"
Victor Bland
"Hackensack Cemetery"
Martin G. Blechman
"Medic - Battle of the Bulge"
Alfred K. Bliss
"New Milford in WWII"
Gunter Bliss
"New Milford in WWII"
James H. Bogert
"Subamrine Patrol"
Icon Charles E. Booth*
"Friends Remember"
Adam A. Borylo
"Cadet Naval Aviation"
Icon John Martin Boswald *
"Epinal American Cemetery, France"
Paul E. Boulais
"Marine"
Purple Heart Icon Frank W. Brancato *
"84th Chemical Battalion"
Thomas Bright
"New Milford in WWII"
Charles Briscolina
"Heartbreaking Mail"
Alfred V. Brower
"New Milford in WWII"
Donald H. Brower
"Navy"
Elmer H. Brower
"Army Air Force"
Icon Herbert B. Brown*
"Red Ball Express"
Guido W. Brugnoli
"New Milford in WWII"
George L. Bryceland
John J. Bukowski
"St. Joseph's Cemetery"
Robert J. Burns
"New Milford in WWII"
Thomas A. Burns
"Fighting near Manila"
Paul E. Butterworth
Walter L.Cable
"Wars End"
Dominic C. Cafasso
Thomas S. Calabrese *
"Buried in Italy"
Frank A. Campbell
"Anti-Aircraft Gunner"
Thomas H. Cameron *
"Coral Sea Battle"
Julius Candrilli
"Atom Bomb Effects"
Charles J. Capozzi
"Army"
Richard L. Carlsen
"Original Wall Unit"
Thomas F. Carney
"New Milford in WWII"
Richard W. Carson
"War Start to Finish"
Joseph Cavaliere *
"Heartbreaking Mail"
Anthony Cenicola
"86th Mortar Battalion"
Alfred (Fred) Cerbo,Sr.
"Patton's Army"
Angelo Cerbo
"Attack Cargo Ship"
Harry Chomiak
"Pilot"
John Chomiak
"Service"
Nicholas Chomiak
"Air Force"
Peter Chomiak
"Service"
William Chomiak
"Marine"
Milton Foster Clark
George Collins, Jr.
Richard W. Cooke
"New Milford in WWII"
Purple Heart George Covals-Covalsky *
"Repatriated"
Clifford Coyman
"Bank President"
Ernest Coyman
"Army Air Force"
Millburn W. Coyman*
"Guam"
William Charles Dahse
"Battle of the Bulge"
Dominick Dalessio
"USS Haradin 545"
John Dalessio
"C47"
Purple Heart Jerry Dalessio
"Utah Beach"
Tony Joe D'Ambrosio
"The Barber"
Angelo A. D'Arminio
"U.S. Army "
Carmen D'Arminio
"1st Army Tank Division"
Purple Heart Louis (Lee) D'Arminio
"Omaha Beach "
Arthur N. Dauer
"Marine"
Theordore (Ted) Davis
"Submariner"
Donald H. Davison
"Coast Guard"
Gerald Fisk Dederick
"Navy Medical Corp"
Icon Louis DeGeorgia*
"Grave Marker"
Patsy W. DeGeorgia
"State Side"
Stevenson W. Demarest
Harold Denson
"1942-1946"
Julius J. Denzler
"New Milford in WWII"
Angelo DeRosa
"First Call #158"
Walter R. Deutsch
"New Milford in WWII"
Anthony Di Palma, Jr.
"New Milford in WWII"
Louis Di Palma
"New Milford in WWII"
Michael E. DiPietro
"Resigned Assistant Principal to serve"
Harry T. Doherty
"Army"
Harold M. Dowell
Orville Arnold Dozios
"B-24 Pilot 22 Missions"
Wilfred H. Draves
"New Milford in WWII"
Bernice A. Dudziec
Icon Lawrence J. Earle *
"Sicily-Rome American Cemetery Nettuna, Italy"
Geraldine Eckhardt
"Women Wall Unit List"
Walter A. Emanuel
"New Milford in WWII"
Alfred A. Falato
"Army Saint Francis Church"
Anita Faller
"Nurse"
Louis J. Faller *
"1942 Pilot Pacific
"
Bostafatano “Gus” A. Fazio *
"Fight for the Philipines"
Joseph Fazio
"Army"
Paul L. Ferber
"Builder"
Icon Georges Fermery*
"Southern France"
Elizabeth Fisher
"Army, World War II, and Korea Service"
Jack Franke
"New Milford in WWI
Sheldon L. Freschi
"New Milford in WWII"
Harold Charles Friedeman
"Prisoner of War"
Cornelius (Neil) Fulton
"Pacific Air Corps"
Andrew Gaffney
"Chemical Decon Co."
Dominick Gallitano
Adam Gan
"26 Year Old Drafted"
Manuel Gan
"Navy Petty Officer"
Walter Gan
"Coast Artillery"
Richard O. Garretson
"World War II and Korea"
Dr. Joseph D. Gatti
"Army Medical Corp Doctor
William J. “Bill” Gatti
"Original Wall Unit Name"
Melvin Gelber
"Naval Academy Alternate"
Dorothea Generals
"W.A.C."
Richard Gerken
"Surprise Wedding"
Angelo P. Ghiorse
"New Milford in WWII"
Bert F. Gibbs, Jr.
"New Milford in WWII"
Anthony J. Gilio
"HHS Music Man"
Jaul Rayburn Gilner
Guisto Giuricich
"New Milford in WWII"
Frank A. Giurleo
"Navy"
Harry R. Glaser
"Combat through Europe"
Edward Gleeson
"U-Boat Sinking"
John F. Gorzynski
"New Milford in WWII"
Paul P. Gorzynski
"New Milford in WWII"
John C. Greve
"New Milford in WWII"
Norman P. Gunter
"PBY Catalina Squadron"
Michael Hanulak
"Staff Sergeant"
Robert C. Hartman
"Pacific Meeting"
Frederick Hecht *
"Honors Bestowed"
Paul L. Hegi
"New Milford in WWII"
William J. Heitsche, Jr.
"New Milford in WWII"
George W. Held
"Trench Foot"
Robert Held
"HHS to Army"
Paul Herman
"41 Missions"
H. Kent Hewitt
"Admiral"
Thomas J. Hilyer
"New Milford in WWII"
Vincent M. Hilyer
"New Milford in WWII"
Bernard P. Hoffman
"Navy"
Icon Lee G. Hoffman*
"U.S.S. Maddox"
Icon Robert Bruce Holman*
"A Bombardier"
Jerome Gilbert Hunt
George Inch *
"Prisoner of War"
William V. Ingoglia
"Combat through Europe"
Anthony J. Iurato
"Top Turret Gunner"
Daniel T. Jankelunas
"New Milford in WWII"
Arthur Janos
"Best Friends"
Trevor Edgar Jarrard
Samuel P. Johnson
"3677 Truck Company"
Edward J. Jordan *
"Tail-Gunner B29"
Robert Jordan
"New Milford in WWII"
George W. Kehr
"New Milford in WWII"
Philipp A. Kehr
"New Milford in WWII"
Ralph D. Kennedy
"New Milford in WWII"
Albert C. Kern
"New Milford in WWII"
Elizabeth Kingsley
"Women's Service"
William Klatt
"New Milford in WWII"
George A. Kleine
"New Milford in WWII"
Leonard A. Knies
"Graduation to Service"
Kenneth Victor Kobza
"Army"
Elmer John Koch
"Army National Guard"
Frederick E. Koester, Jr.
"Early Honorable Discharge"
Jack Koth
Elmer B. Krause *
"Navy Wings"
Robert S. Krause
"Pilot Instructor"
Henry J. Krauss
"New Milford in WWII"
Icon Michael Kraykowski
"Iwo Jima"
Arthur Kretzmer
"New Milford in WWII"
Donald G. Kuper
"New Milford in WWII"
Joseph Kwasnik
"Induction"
Everett Lewis Labagh
"Church on the Green"
Anthony La Barbera
"New Milford in WWII"
James La Barbera
"New Milford in WWII"
Mario La Barbera
"New Milford in WWII"
Howard G. Laberer
"Army Air Corp"
Dennis J. Lacey*
"Pacific Pilot"
James E. Lacey
"Parachuter D-Day "
Frederick H. LaMartin
"25th at Naval Academy"
Albert C. Lange, Jr.*
"Tank Division"
Edward R. Langfield
"New Milford in WWII"
Icon Hoagland Lapham*
"Peleliu"
Evarest Le Duc
"Pacific Meeting"
Icon Daniel Barton Lempka*
"Flying Fortress"
Garry Leonard*
"Flight Navigator"
Dominick Lepera
"Army Air Force"
Warren D. Libert*
"76th Infantry Division"
Milton H. Lipschitz Lipson
Solomon Louizides*
"B24 Liberator"
Stanley Lozier
"Coast Guard"
Icon Alfred H. Luhmann*
"Air Force Europe"
Herbert J. Madden
"New Milford in WWII"
James W. Madden
"New Milford in WWII"

Julio Magnifico
"Aleutian Island Scout"

William T. Maher
Jack M. Malkin
Julius Malkin
"Drafting the Neighborhood"
Victor Malone
"
Sergeant Major, Visiting"
Vincent Mania
"St. Joseph's Cemetery"
Ernest J. Manna
"New Milford in WWII"
Icon Eric Mantzke*
"Dock Street to Philippines"
Sidney A. Marcus
"MP Governors Island"
Dominick Mastrangelo
"Drafting the Neighborhood"
Robert J. Mathews
"MP Governors Island"
Joseph Mauriello
"Africa and Italy Campaigns"
Robert Mc Laughlin
"New Milford in WWII"
Beryl L. Melendy
"New Milford in WWII"
Anthony C. Melillo
"VFW"
Charles L. Merlo
Stanley Mockel
"New Milford in WWII"
Harold E. Moosmann*
"Tunisia Cemetery"
George J. Morey
"New Milford in WWII"
Frank Morgese
"The Red Arrow"
E. Frederic Morrow
"First Presidential Aide"
William H. Morrow
"32 Pacific Missions"
William Morrow
"Career Soldier"
Joseph Murray
"New Milford in WWII"
Frank A. Neuner
"New Milford in WWII"
William H. Neverman
"New Milford in WWII"
Albert A. Newman
"Navy"
George H. Niebler
"New Milford in WWII"
Frederick S. Nobbs
"Navy-D-Day"
Jasper Noto
"Coxwain"
Frank Nowinski
"Drafting the Neighborhood"
William E. Nulle
"New Milford in WWII"
Arthur S. Oakes
"New Milford in WWII"
Francis Paul Oddo
"Army Medical Unit"
Robert L. Onderdonk
"New Milford in WWII"
Icon Carl Padovano
"Iwo Jima"
Archie Palmer
Patsy L. Paolella
"Navy"
Anthony Thomas Parisi
"Aleutian Islands"
G. Robert Parker
"U.S. Army"
Armond Parseghian
"Brothers in Battle"
Edward Parseghian
"Brothers in Battle"
George Parseghian
"Pacific Theater"
Warren Pattberg
"Seabees"
David Paulson*
"Army Ranger"
Joseph Peccoralo
"Iwo Jima"
Barbara Perrine
"A Woman on the Wall"

Eleanor Pfeiffer
"A Woman on the Wall"

John S. Phillips
"Commander Pearl Harbor"
William A. Phillips
"Army Air Corps"
Joseph E. Pidone
"Navy"
William J. Pierson
"New Milford in WWII"
John Patsy Pinto
"Sisters Tribute"
Edward S. Popek
"Army Air Force Ace"
Bernice Preen
"A Woman on the Wall"
Adelaide Loretta Garlinger Pritchard
"Wife and Husband Service"
William Pritchard
"Husband and Wife Service"
Phillip Puglisi
"Captain"
Salvatore Puglisi
"Radio Operator"
Thomas Puglisi
"Patton's Army"
Vincent Puglisi
"Patton's Army"
Edward W. Raska
"New Milford in WWII"
Icon Vernon L. Reed *
"Corregidor"
Lawrence J. Redmond
"New Milford in WWII"
Icon Henri Neil Reichelt *
"U.S.S. Juneau"
Homer E. Reighard
"New Milford in WWII"
H. V. Pat Reilly
"Liberated Camps"
Joseph P. Reilly
"A Life of Service"
Alan Wood Richenaker
"Ordinary Seaman"
John Frederick Richenaker
"Lieutenant Jr. Grade"
David H. Riemann
"New Milford in WWII"
Howard Raymond Ring
"Pacific Theater Dental Surgeon"
Harold Roberts
"Free Dachau"
Richard G. Roesler
"Fairmount Lumber"
Alice Root
"Sister and Brother's Service"
Bradford K. Root *
"Glider Training Crash"
Peter J. Ruffini
"Carpenter Local #15"
John W. Rumpf
"New Milford in WWII"
IconJoseph Rutkowski*
"Siapan"
Raymond J. Sachtleben*
"Pilot of Garveston 12"
Icon Alfred A. Sanzari*
"Coral Sea Battle"
Alfred N. Sanzari
"20th Century North Jersey Developer"
Richard Sattely
"New Milford in WWII"
Robert Sauer
"Torpedoman"
Perry Alden Sawyer
"Italy 50 Missions"
Edward Schaal
"New Milford in WWII"
Robert G. Scherer
"V-E Day Paris"
Raymond Schabel
"New Milford in WWII"
Frederic Schwab
"Mechanic in Pacific"
John F. Sedlack
"Army M.P."
Jerome Arthur Seise
"Omaha Beach"
George Sellarole, Jr.
"Italy Campaign"
Robert Sellarole
"Navy Atlantic Escort" 
Melvin C. Sellen
"New Milford in WWII"
John Semprazik
"New Milford in WWII"
Ralph Sens
"Coming Home"
Nathan Shatzoff
"Air Force"
Edward B. Sheeran
Jack Shuart
"Enlisting"
Alfred W. Silberbaur
"New Milford in WWII"
Florind Siggia
"Medic"
Joseph Siry
"New Milford in WWII"
Alfred H. Smith
"New Milford in WWII"
Eugene E. Smith
"Navy Reserve"
Leroy Smith
"Military Police"
Robert A. Smith
"December 8 Tientsin China"
William H. Smith
"New Milford in WWII"
William J. Smith
"New Milford in WWII"
Harold Sobel
"79th Infantry"
John A. Solari
"Battle of the Bulge"
Walter Louis Sonageri
"New Milford in WWII"
Joseph H. Squillace
"City Manager"
Frederick Langdon Stagg
"94th Infantry Division"
John Richard Stange
"A Change"
John L. Stavola
"Army"
Clifton A. Stedman
"New Milford in WWII"
Bernice Stevenson
"A Woman on the Wall"
Edward Szatanski
"Drafting the Neighborhood"
Robert R. Taylor
"Army"
Augustus R. Terhune
"Master Sergeant"
Howard Frederick Terhune
"46th Tank Battalion"
Charles Thompson
"Navy"
John F. Thompson, Jr.
"30th Infantry Division"
Wilbur F. Thompson
"Army Air Force"
William R. Thompson
"Joining Marines"
George E. Toriello,Sr.
"Camp Dix"
Robert L. Totten
"New Milford in WWII"
Andrew Trause
"Marine"
Robert E. Trinks
"Wall Unit"
William Ford Tristram
"New Milford in WWII"

Icon Thomas Trobiano
"A Soldier's Story"
Henry C. Trobiano
"Alaska"
Robert Walter Trost, Jr
"82nd Airborne Division"
Arthur V. Turro
"Army"
Louis Ulturale
"Army"
.Reverend Frederick Vandermeer
"First Reformed Church Cemetery"
Harold Vasios
"Original Wall Unit"
W. George Vasios
"Army Air Corps"
August Vix, Jr.
"Signal Service Battalion
Henry Walker
"Army"
Ralph N. Warne*
"Superfortress Crew"
David W. Warne
"416th Bomber Squadron"
Hughitt Watson
"Italy Campaign"
Spann Watson
"Tuskegee Airman"
Icon Roy H. Weidlich *
"Jimmy Stewart 453rd Bomber Group"
Herman J. Wilhelm
Fred A. Wille
"New Milford in WWII"
William V. Wilson
"Newspaper to Marines"
John A. Winship
"New Milford in WWII"
Francis L. Wisniewski *
"Aircraft Accident Texas"
Paul J. Wisniewski *
"Resting Place Netherlands"
Icon Raymond Paul Wisniewski *
"437th Troop Group Carrier"
William Wisniewski
"Army"
Edward Witte
"New Milford in WWII"
Marion Morse Wood
"Photography"
Robert Wood
"Patton's Army"
George Monroe Wrocklage
"Career Commander"
Keith W. Wythes *
"67th Fighter Squadron"
Albert (Al) Youakim
"A Brother's Blessing"
Peter Youakim
"Tragedy to Blessing"
Charles Richard Young *
"Tank Leader"
Francis A. Zaino
"Aircraft Maintenance"
Carmen Zisa *
"Okinawa"
Frank C. Zisa
"Prisoner of War"
John B. Zisa


Korean War
James Adamo
"3rd Infantry Division"
John J. Aletta
"1948 Alumni Book"
Vincent C. Amore
"Naval Reserves"
Lew Azaroff
"1948 Alumni Book"
Lawrence N. Bargellini
"Navy"
Bruce Bell
"Friends Remember"
John Bellm
"1948 Alumni Book"
William Bennekemper, Jr.
Donald L. Bentley
"1948 Alumni Book"
George J. Berlamino
"Navy"
Richard H. Besser
"1948 Alumni Book"
John Blundo
"Army"
Joseph Bracchitta
"HHS's Joe DiMaggio"
Wilber D. Brickwell
"1946 Alumni Book"
Forest Costen Briggs
"Marine"
Matthew Buonomo
"1946 Alumni Book"
James S. Byrne
"Army"
Angelo Calogridis
"1948 Alumni Book"
Charles Candrilli
"Marine"
John Wesley Carr
"Air Force"
James Leo Carroll, Jr.
"1948 Alumni Book"
Chester Catogge
"Marine"
Anthony Cavallo
"1950 HHS Baseball"
Salvatore U. Cenicola
"Army"

Aldo Cerbo
"1950 HHS Baseball"

George Chomiak
"Names in the Night"
Evan J. Colella
"USS Columbus CA74"
Walter Dalbey
"1948 Alumni Book"
Joseph A. D'Angelo
"Army"
Anthony D'Arminio
"1946 Alumni Book"
Michael D'Arminio
"Korea to Mayor"
J. Hobart De Puyt, Jr..
"1948 Alumni Book"
Anthony D'elia
"1948 Alumni Book"
Anthony A. Del Vechio
"Navy"
Louis Del Vecchio
"Marine"
William DeLorenzo, Jr.
"1946 Alumni Book"
Carmen Deriso
"Aviation"
Robert Diamond
"1948 Alumni Book"
Icon Vincent J. DiPalermo *
"1944"
Malcom R. Doak
"1948 Alumni Book"
Charles W. Ehret
"1946 Alumni Book"
Henry J. Engels
"1948 Alumni Book
Robert “Bob” Ferber
"Army"
Louis C. Ferrante
"Navy Entire War"
Lee R. Foster, Jr.
"1946 Alumni Book"
Richard E. Franck
"1948 Alumni Book"
Edward A. Fredericks
"Marine"
Paul Fulton
"Founder Hackensack Wrestling"
Icon Frank P. Gallitano
"Corporal Combat"
Robert Geiger
"1948 Alumni Book"
Dale Haffeman
"1948 Alumni Book"
Harold J. Happe
"1948 Alumni Book"
Robert Frank Hrbek
"Navu"
Jack Ingoglia
"PFC"
William Iurato
"Army to Police Service"
John J. Johnson
"Signal Battalion"
Richard Kaminski
"Iceland"
Ernest C. Keahey
"Boys Town"
Robert L. Kingsley
"1948 Alumni Book"
August H. Kitterele
"1948 Alumni Book"
Karl Klinges
"1948 Alumni Book"

Frederick H. Kruck
"1946 Alumni Book"

Emil Kuhnen
"1946 Alumni Book"
James V. Lacey
"No Relation"
Icon Frederick N. Larivee, Jr..*
"Not Forgotten"
James H. Latham, Jr.
"1948 Alumni Book"
Austin Leake
"1948 Alumni Book"
Harry F. Lenzing
"Panama Canal"
Peter S. Lepera
"1946 Alumni Book"
Herbert Leverett
"1965 Councilman"
Richard B. Lewis
"1948 Alumni Book"
James P. Logio
"1948 Alumni Book"
Domenick L. Mancini
"1948 Alumni Book"
Eugene Marshall
"Germany"
Donald Mauthe
"1948 Alumni Book"
Rocco J. Mazzo
"Army to Civil Servant"
Richard McDonough
"1948 Alumni Book"
Stanley Medaska
"Navy"
Ralph Mei
"1948 Alumni Book"
Salvatore Meli
"1950 HHS Baseball"
Thomas F. Meli
"Berlin Germany"

Albert E. Melillo
"Army"
Herbert Molke
"1948 Alumni Book"
Robert H. Molke
"1948 Alumni Book"
Robert J. Neville
"Doctor Medical Corps"
John Niederhauser
"1946 Alumni Book"
Frank C. Occhipinti
"Army"
Stephen Palsa
"1948 Alumni Book"
Masis Parseghian
"1948 Alumni Book"
Vahan Parseghian
"Stationed in Japan
"
Robert A. Perone
"Navy Weatherman"
Vincent Perone
"1948 Alumni Book"
Stanley Pitula, Jr
"A Baseball Story of
Triumph and Tragedy"
Michael Pizza
"Friends Remember"
Donald W. Plump
"1948 Alumni Book"
Icon Joseph Polifronio
"A Marine on Bunker Hill"
Sal Presti
"45th Infantry"
Joseph Ricciardone
"1948 Alumni Book"
John L. Richman
"1948 Alumni Book"
Robert Rollings
"1948 Alumni Book"
Joseph F. Rossi
"1948 Alumni Book"
Michael A. Rossi
"Marine"
John Ruse
"1948 Alumni Book"
Louis F. Salvadeo
"Seaman"
Michael J. Sanzari, Jr.
"Marine"
Albert J. Sarracino
"Army"
Rudolph Sattely
"1948 Alumni Book"
Harold H. Scharmer
"Pork Chop Hill"
Ronald Scherer
"1948 Alumni Book"
Richard J. Schiemer
"Chief Engineer"
Ronald J. Seilheimer
"Soda to Army"
Theodore (Ted) Sellarole
"Army Story"
Dr. Eugene N. Sherman
"Army to my Dentist"
Tom Sherman
"1946 Alumni Book"
John C. Shultis
"1948 Alumni Book"
Icon Franco Siracusa
"Army"
Arthur Simone
"1948 Alumni Book"
Edward Slavinsky
"1948 Alumni Book"
Clarence D. Smith *
"Artillery"
Herman B. Sobel
"Baker"
Richard C. Sparling
"1946 Alumni Book"
Frederick Stanyer
"1946 Alumni Book"
William D. Stumpf
"1948 Alumni Book"
Samuel Terry
"Army-Friends"
Fred Toriello, Jr.
"Army"
Peter A. Tucci
"Air Force"
George P. Velotto
"Hackensack Teacher"
Prosper Edward Verheeck
"1948 Alumni Book"
Joseph S. Viola
"The Memories?"
Ralph Wanner
"1948 Alumni Book"
Robert W. Washington
"1946 Alumni Book"
Calvin E. Weber
"1948 Alumni Book"
Howard Williams
"1948 Alumni Book"
Richard B. Zeliff
"1946 Alumni Book"

 

Vietnam War
Icon John B. Abbatemarco *
"Posthumous Promotion"
David Agar
"Marine"
Thomas A. Aiellos
Paul Anderson
Ross Arrabito
1962~50 year Reunion
Joseph R. Baeli
"National Guard"
Scott Bally
"1964 Graduate"
Richard Charles Bean
"1962~50 year Reunion"
Donald Becan
"1962~50 year Reunion"
Bruce Bellm
Thomas James Bollerman
"Basketball to the Army"
Thomas J. Bonica
"1962~50 year Reunion"
Richard Borylo
"1962~50 year Reunion"

Dennis Boyd
"Air Force"

Gary Boyd
"Army Air Force MP"
Leonard Boyd
"Air Force"
Thomas Burney
George Daniel Callis
"1962~50 year Reunion"

Wallace Campbell
"Army"

Icon Michael J. Caporale*
"Quang Tri Province"
Robert John Chalemian
"1964 Graduate"
Herbert Carroll
"Army Chemical Group"
Billy Cason
"Army Special Forces"
Jack Clark
"Air Force""
Patricia May Clarke
"1962~50 year Reunion"
Bradley Clay
"1966 Graduate"
Ronald A. Cohen
"1962~50 year Reunion"
William Cooper
"Helicopter Mechanic"
Icon John Coyle *
"LRRP"
Malene Cozart-Rogers
"COMPATWINGFIVE"
Orlando Christmas
"Air Traffic Controller"
Alfred D'Ambrosio
"1962~50 year Reunion"
Vincent F. Dattoli
"1962~50 year Reunion"
David Charles Dartt
"1962~50 year Reunion"
James R. Davis
"Fighter Pilot"
Louis DeCrosta
"1962~50 year Reunion"
Patsy DeLaura
"Military Police"
Carl Deus
"1962~50 year Reunion"
George A. Dillard
"1962~50 year Reunion"
Harold Dillard *
"Operation Hickory"
Paul Thomas DiMartino
"Sharpshooter"
George DiNapoli
"Combat Medic"
William Duncan
Noel Dunn
"Never Forgot Friend"
Walter Eckel
"Electronics Tech"
Monte S. Fassey
"1962~50 year Reunion"
Allan Faust
"Demolition Tunnels"
Constantino "Gus" Faustini
"1962~50 year Reunion"
Vincent Feoranz
Stan Finney
"Army"
George E. Fontaine, Jr.
"Petty Officer 3rd Class"
Jay Ford
"Marine"
Thomas Foshino
"1962~50 year Reunion"
Anthony Francica
"USS Intrepid"
Doug Fritsch
"3 Navy Tours"
Matt Furlong
Anthony J. Gadda *
"Helicopter Crash"
David Gaige
"Mess Cook"
Edward Gambon
"1962~50 year Reunion"
Robert P. Gandil *
"La Tho Bac Hamlet"
Bruce P. Gardner, Jr.
"1962~50 year Reunion"
Edward F. Giambrone
"1962~50 year Reunion"
Sal Giambreese
Robert A. Gilman
"Air Force 1962 grad""
Robert Gomez
"Marine Combat Engineer
Steven Peter Gould
"1962~50 year Reunion"
Alan Gray
Burton Ira Gubenko
"1962~50 year Reunion"
James R. Guerra
"Fort Greely Alaska"
Alan Gulino
1962~50 year Reunion
Philip Hammon
"Marine"
Glen F. Hansen
"Sergeant-Combat"
Eric Hangin
"Interrogation Translator"
WIlliam "Bill" C. Harris, Jr.
"Orange Boawl to the Army"
Robert Harrison
"Marine"
Dennis Hedges
"1962~50 year Reunion"
Frank Henry
"Army"
Harry Henry
"Army"

Rick Charles Herrick
"Air Force"

William J. Hodde
"Helicopter Pilot"
Walter R. Holt
"1962~50 year Reunion"
Robert J. Holzein
"1962~50 year Reunion"
Bruce Hoppe
"Air Force"
James W. Jackson
"Gulf of Tonkin"
Daniel Jacobus
"Photographer"
Thomas H. Jones
"Army 23 Years"
Emanuel "Skip" Jordano
"River Patrols"
Richard Keith Jurgan
"1962~50 year Reunion"
Icon Joseph Kearney
"Two Tours Special Forces"
Frank R. Kerbl
"Army Pilot"
Paul W. Kessler
"Chief Petty Officer 3rd Class"
Dennis Keyes
"1964 Graduate"
Patrick Klause
"Marines"
David Michael Kozak *
"Field Artillery Unit Commander"
Edward Krause
George L. Lapin
"1962~50 year Reunion"
Walter D. Lamberti
"1962~50 year Reunion"
Anthony LaSpina
"Air Force"
Patrick C. Lauder
"Selected to guard President Kennedy"
Stanley Lewis *
"Beloved Doctor"
William Henry Lewis
George V. Liosi, Jr.
"Stationed Thailand"
Joseph Littlejohn
"Army Signal Corps"
Jeffrey Mark Losche
"Army Security Agency"
Frank Loturco
"Helicopter Pilot"
Frank Madden
"Military Police"
Walter Magans
"Army Reserves"
Anthony J. Maglio
"Army Reserves"
William A. Mania
"Army to Police Officer"
Kenneth "Ken" McKenzie
"Army Infantry"
Thomas Meyerer
Ronald Micucci
"Military Police Vietnam"
George Mockel
Donald J. Monocchio
"10th Infantry Vietnam"
Dennis Moore
"Army"
Louis Moore
"Army"
Manuel Moore *
"Military Police Pleiku"
Patsy Moran
"Army"
John D. Morgan *
"36 years old Binh Long Province"
John Neves
"Jet Mechanic"
Leonard Nix
"Combat Recon"
Kevin O'Brien
"National Guard"

Henry P. Ostaszewski
"Marine"

John N. Peed
1962~50 year Reunion
Edward Piatt
"Army"
Jan Pierson
"1962~50 year Reunion"
Vincent Pisano
Richard Pedone
"Danang Airbase"
Joseph J. Radigan, Jr.
"Marine Reserves"
Donald Reichert
"1962~50 year Reunion"
Eugene (Gene) Reisfield
"1962~50 year Reunion"
Joseph Rella
"National Guard"
Robert L. Rella
"Navy Pentagon Service"
Bruce Reavis
"Air Force"
Chester W. Robinson
"Marines-Police-Lenape Indians"
Michael Roberts
"1962~50 year Reunion"
Paul Roggemann
"Submarine Duty"
Pat Ryan
Albert Sansone
"Buddy System"
Philip Sasso
"Air Force"
John Schabilon
"Seabees-Electrician"
Icon Peter Edward Schryver *
"1962~50 year Reunion
"
Ronald James Scioli
"Army Airborne"
Stanley R. Sebastian
"Chu Lai Camp"
Jon-Erik Segelke
"1962~50 year Reunion"

Richard Selders
"Army"

Larry Sealy
"Navy"
Edward Simmons
"Air Force"
Mark Smith
"Navy"
Louis Spagnuolo
"Kriegsfield Germany"
Paul E. Steward
"1962~50 year Reunion"
James P. Sylvestri
"Air Crewman"
Alfred E. Tauss
"Army MP"
Gary Terzano
"Infantry Mortar Squad Leader"
Diane Tiedeman
"Air Force"
John Harold Tomeny*
"Grenade on Guard Duty"
George E. Toriello, Jr.
"Mobil Construction"
Lawrence Townes
"Air Force"
James Valkenburg
"Service"
John Veprek
Paul Vico
James D. Visci
"St. Joseph's Cemetery"
Albert M. Visone
"1962~50 year Reunion"
Raymond "Skip" Van Lenten
"Operation Star Light"
William S. Walter
"Machinist Mate"
Vincent J. Weedo *
"Combat Infantry"
Robert Floyd Weeks
"O.C.S 1962 Grad"
Sarah “Sally” P. Wells
"Brigadier General"
David "Dave" Williams
"Army West Point Graduate"
Tyrone Williams
"Sergeant"
Anthony Wonski
"Service"
Icon Hobert "Bert" Victor Young
"Marine and Army Service"
Richard "Rick" A. Zaino
"1962~50 year Reunion"
John R.Zeleznock
"Air Force"

 

Desert Storm
Gulf War

Jeffrey Gonzalez
Thomas E. Hoehl
"Marine"
Paul Jurik
"Marine"
Michael Melfi
"Marine to Mayor"
Frank W. Montesano
"5500 Flight Hours"

Walter Noller
"Army Reserve"

Christopher R. Valle
"Colonel Air Force"

Robert C. Wade *
"In Harms Way "

 

Afgan-Iraq War
Lee K. Crusius
"Coast Guard"
Rick Isaak
"Army National Guard"
Timothy J. Jordan
"Navy Commander"
Linda Kittrell
"Army Career"
John Myles
"Army"
Jacqueline Richardson
"Army Sergeant"
Sean Abram Stein
"Submariner"
Arlene Vargas
"Army Career"
         

 

Between Major Conflicts
Charles Alt
"Air Force"
J. Anderson Berry
"West Point"
Wallace Bertholf
"Annapolis"
George A. Bicher
"WWI to WWII"
Warren C. Bross
"1948 Alumni Book"

Michael Capizzi
"1977 Service"

Angelo Cataldo
"Coast Guard"
Malcolm Chamalian
"Air Force"
Wilbert F. Coleman
"National Guard"
Robert D'Aiutolo
"1946 Alumni Book"
William J. Deane
"1946 Alumni Book"
Robert Diem
"Air Force"
Raymond Diess
"Gathering Storm"
John H. Dunn
"Navy"
Lou Gebhard
"1946 Alumni Book"
Salvatore Giardina
"1948 Alumni Book"
Edward M. Gilbert, Jr.
"1946 Alumni Book"
Chester "Chet" Hanulak
"Did You Know?"
Victor T. Herbert
"1948 Alumni Book"
Dennis R. Jennings
Gerald Kane
"Marine"
Richard Kaplan
"1948 Alumni Book"
David H. Klinges
"Navy Reserve Legal Officer"
Lee G. Kraus
"1948 Alumni Book"
Walter H. Lang
"1946 Alumni Book"
William L. Mann
"1946 Alumni Book"
Arthur Tom Mason
"1946 Alumni Book"
Richard Medaska
"Gathering Storm"
Gene A. Meyer
"1946 Alumni Book"
Robert Naef
"Army"
Carl F. Oelkrug, II
"1946 Alumni Book"
Thomas W. Olson
"1946 Alumni Book"
Ralph Padavano
"Army Reserve"
Edward P. Preisendorfer
"1946 Alumni Book"
James E. Purcell
"Pop Up Target"
Michael S. Putterman
"Gathering Storm"
Roger Roby
"1946 Alumni Book"
Gary Sellarole
"1981 HHS Graduate"
Joseph Sgro
"1946 Alumni Book"
Joseph Tamberelli
"1946 Alumni Book"
James H. Trapkin
"1948 Alumni Book"
Jim Tuite
"1946 Alumni Book"
Roy W. Wagoner
"1946 Alumni Book"
William C. Wrocklage
"1946 Alumni Book"
Richard Zoch
"1946 Alumni Book"