Home
A Historical Record of The Hackensack Public Schools By George M. Scudder
How It Began
Researched
Veterans
Revolutionary War
Civil War
Spanish-American War
World War I
World War II

Korean War

Vietnam War
Desert Storm Gulf War
Afghan-Iraq
War
Between Major
Conflicts
Medals
Did You Know?

 



Researched Veterans

Note: * refers to those men and women who died while serving in the Armed Forces of the United States.

Note: Icon refers to those men and women who have received the Purple Heart Medal.

 

Revolutionary War

Ichabod Cleveland
"Execution Major John Andre"

Enoch Poor
"Brigadier General"

 

 

Mexican-American War

 

Civil War
Jacob Demarest
Nelson Haas
"The Great Educator"

George W. Kohler
"New Hampshire Volunteers"

Moses Edgar Orr
"Capt. Vol. Infantry"


Spanish American War

Albert A. Ackerman
"USS Oregon"

Kenneth Bennett
"Navy Lieutenant"

Ellsworth P. Bertholf
"Commandant U.S. Coast Guard"

Arthur F. Curtis
"West Point"

Marinus DeBree
"San Juan Hill"

Jeremiah Everson
"War Unknown"

Charles Miller
"War Unknown"

Anthony C. Muller
"Sergeant"

Thomas Pierce
"War Unknown"

Jacob G. Scoskie
"Artillery"

Warren J. Terhune
"A Commanders Tragedy"

Abraham Valentine
"War Unknown"

Issac Van Sciver
"War Unknown"


 


World War I

John V. Ackerman *
"Spanish Influenza"
Jack T. Ackerson
"Arrives in France"
Arthur Adams

George Alsten
"Under Orders"

IconJohn P. Anderson
"Wounded"
Erickson G. Backus
"Original List"
Eugene Banta
Horace F. Banta
"Naval Reserve"
Scheffield Banta
"A Good Laugh"
Fred J. Bayerlein
"Field Artillery"

IconFerdinand J. Beaumont
"Wounded"

Charles A. Bennett
"Atlantic Coast Artillery"
Jack Bennett
"Visits Friend"
IconLester Bessell
"Hit Twice"
Raymond S. Binder
"War's End"
Hugo Boise
"Enlistment"
John H. Bolan, 2nd
Jesse Scott Boughton
"First Baptist Church"
Eugene Breen *
"Spanish Influenza"
E. Brieri *
"Gave All"
IconVictor Brinkman
"Gassed + Wounded"
Icon Ellwood W. Brockner*
"Student Athlete "
IconFrank Brough*
"Rejected-Accepted"
Elmer Brower
"Resignation"
Herbert A. Brower
"Camp Dix"
Icon Lloyd M. Brower
"Gassed"
Ray Brower
"Life in The Trenches"
Icon Walter S. Brown*
"Captain Doremus's Aid"
Harry G. Brown
Y.M.C.A Canteen
Donald Bush
"Sink U-Boat"
Horace Bush
"Ambulance Driver"
Horace W. Bush
"Merchant Marine"
Charles Butler
Hospital Meeting
Icon Walter Caldroney*
"River Edge Memorial"
IconColfax Campbell
"Wounded"

IconLee Campbell
"Hackensack Locals"

Louis Capozzi
German Blockade

Raymond Carlough
"Tank Service"
Thomas L. Caldroney
"Doc"
Campbell Carruthers*
"Spanish Influenza"

Arthur Coffey *
"Spanish Influenza"

Edward H. Coffey
"Leaves Princeton"

Julius F. Coles
"Under Orders"

James E. Connor
Joseph "Joe" Corby
"Over The Top"
Icon Louis W. Corris*
"Battle of Vimey Ridge"
Alfred Cotte, Jr.
"Naval Exam"
IconJohn S. Cromelin
"Wounded Field Artillery"
Herbert Cumming
"Private 1st Class"
Arthur M. Dauer
"Coming Home"

James N. Davis
"369th Infantry Regiment"

Armando DeCrosta *
"Pompton Lakes Drowning "
Ellsworth Dederick *
"Spanish Influenza"
J. Emery Dederick
"Field Artillery"
Clayton Demarest
"Hackensack Locals"
Voorhis Demarest
"Shipping Out"
Westervelt R. Demarest
"Naval School"
Willard Demarest
"Coming Home"
Icon Clarence A. Dennis*
"Battle of Chateau Thierry"

Whitney Dennis
"Coast Artillery"

Kenneth Desvernine
"Medical Corp"
Junior Dillingham
"Front Line Battle"
Icon Harry B. Doremus*
"Captain Co. G"
Henry Douglas *
"Foschini Memorial"
Benny Douglas
"Medical Corp"

Herbert Dougherty
"Naval Reserve"
John J. Drinkwater *
"Spanish Influenza"
John A. Drobinske, Jr.
"Argonne Forest"
Peter Dunn
Ralph D. Earle
"Submarine Chaser"
Rudolph Felsman
"Arriving Home"
Kenneth Ferdon
"Mosquito Fleet"

Irving W. Fink
"Submarine Chaser"

Fred Fischer
"HHS Honor Roll"
IconHenry S. Fisher
"Gassed"
Chester E. Ferguson
"Naval Reserve"
Lauriston B. Goetchius
"308th Field Artillery"
Icon Fred Grapentine*
"In Harms Way Slicing Bacon"
Amasa F. Gurnee *
"Spanish Influenza"
Jack "Hans" Haering
"Cross Country Team"

John W. Haight

Charles Wesley Hall

Frank W. Harrison
"Mosquito Fleet"

John Park Hart *
"Spanish Influenza"
Russell Hastings *
"Spanish Influenza"

Felix Haymart *
"Spanish Influenza"

Frank Haymart
Bert Hedges
"Honeymoon"
George E. Hedges
"Fateful Field Message"

Anton Helble
"Maple Grove Cemetery"

Dudley M. Herbert
"Sink U-Boat"
Elmer Herring
"Coming Home"
William A. Hess *
"Gave All"

Clarence Higgs
"Under Orders"

Fred Himmell
"NY 369th Infantry Co. D"
John Hirt *
"Spanish Influenza"
Robert Holden
"7:36am Train"
Hubert H. Hoth
"Ambulance Driver"
Raymond F. Jacobus
"That Lady"
James Jackson *
"Spanish Influenza"
Peter J. Jerlinski
"Coming Home"
Chester Jersey
"Hackensack Locals"

Henderson Jeter
"Under Orders"

Archibald D. Jewell
"Armistice In Paris"
Harold Jewett
"Battery E 309th F.A."

Icon Harry Jones
"Wounded"

Karl Kastler,II
"Peetzburg, N.J."
Martin D. Keenan
Raymond Kempton
"Humble When Wounded"
Foster L. Kirk
"Narrow Escape"
IconRalph E. Kirk
"Wounded"
Icon Albert Klaiber*
"Picardy Charge"
William H. Klein
"Gvivng the Kaiser Hell"
George Knopf
"Infantry"
Albert S. Kovar *
"Spanish Influenza"
Rupert C. Kuhn
"Gallantry"
Edward Lanbert
Edward A. Lambert
"A Poem"
Eugene "Gene" Lawrence
"First Home"
Arthur Lent
"Mosquito Fleet"
Salvatore Lepera
Henry F. Levitzki *
"While Waiting Horse Kick"
IconAlfred J. L'Heureux
"Wounded"
Clarence R. Long
"Fighting In Boche"
Edwin H. Lutkins
"Red Cross"
Kenneth Mabie
John Maggio
"308th Field Artillery"
Gus Marans
"308th Field Artillery"
Robert Mathieson*
"Tank Division"
Peter P. McArdle
"The Fighting 69th"
Icon John S. McGrath
"Wounded"
Icon William M. Mead
"Verdun Gassed"
George C. Mercer
"Hackensack Locals"

Leonard Mickens
"Under Orders"

Davis W. Mills
"Aviation Corps"

Icon Romeo Miner
"Wounded"

Antonio Montaronsso
Ed Moore
"Chance Meeting"
Joseph H. Mooring
"7:36am Train"
Eugene Morrow
"U.S. Army"
Eben Morse
Richard Mullaney
"Original List"
Charles G. Myers
"50 Years Old"
Icon Louis Myers
"Mustard Gassed"
Joseph P. Neighmond
Arthur S. Nicklar *
"Spanish Influenza"
Otto G. Ocenasek
Accidentallly Shot?
Guiseppe Parbelli
Adam Paskie
"War's End"
Joseph Paskiegh
Icon William Pavlick
"Wounded"
Charles Elliot Peck
George G. Peck
"The Dugout"
John M. Peck
"Aviation Corp"
Willbur Perry
"Under Orders"
C. Peters
"Over There"
E. Peterson *
"Gave All"
Harold Piaget
William Pince
"Wounded At Chateau Thierry"
William Plump
"Mortar Battery"

Shelley Points
"Under Orders"
Rolfe Willis Proctor *
"Spanish Influenza"
Willard Francis Pullen *
"Gave All"
William Puglia
"Dodging Shells"
John Raffa
"308th Field Artillery"
John Jack Recher *
"Spanish Influenza"
IconHarold V. Reilly
"War Valor To City Manager"
Henry Reitsma
"1918 Harley Davidson"
Claude Remillard
"308th Field Artillery"
George Richard *
"MURDERED"
Harvey Runner
"Ambulance Driver"
John Ruse
"Candy Maker"
Icon Donald J. Russel*
"Co. G. Letters Home"
IconHoward Russell
"Wounded"
George Ryder
"Camp Merrit"
Icon James B. Scarr *
"HHS 1912"
William "Billy" Schlossarek
"Over the Top"
Albert Schoonmaker
Icon Townsend S. Schoonmaker*
"Captain"
Phillip Seilhiemer
"Without A Scratch"
George Sellarole, Sr.
"Coast Guard"

Levon Shirvanian
"Safe Arrival"

IconJohn J. Sinniger, Jr. *
"Maywood 19 Years Old"
William Smith
"1950 Obituary"

Carter C. Smith
"Naval Reserve"

Raymond Snow
"French Mortar Batter
y"

William J. Snow
"Chief of Field Artillery"
Thomas A. Somerville
"Maple Grove Cemetery"
William Somerville
"Under Orders"
Purple Heart Joseph J. Steuert, Jr.*
"Champagne Front"
Albert Stevens
"Under Orders"

Charles G. Stone
"Red Cross"

Dwight D. Stone
"Bursting Shells"
Stanley M. Thomson
"Naval Reserve"
R. Anderson Todd
"English Soldier"
Icon Salvatore Trotta *
"Gassed"
Charles Truman
"Naval Reserve"
George W. Van Valen
Howard Van Valen
"Newport, R.I."
Icon Frank J. Van Wetering*
"Chateau Thierry"
Harold Van Zandt
"First Baptist Church"
Robert Voorhis
"Strangely Shot"
Charles Ward, Jr.
"THE LIST"
Tom Ward
"U Boat Attack"
Fred D. Warne
"On Way to France"
William M. Warne
"Appendicitis Operation"
Richard J. Watson
"Under Orders"
Peter Weedo
"Chasing Huns"
W. E. Wedering, Jr. *
"Supreme Sacrifice"
Alfred J. Weiss
"Train to Georgia"
John Weir
"Private 1st Class"
Hugh Weir
"Private 1st Class"
Walter Weir
"Going Over There"
Edgar M. Welch *
"First Victim Spanish Influenza"
Icon Edwin Welch*
"Killed Last Day"
Robert C. Wells
"Newman School"
Harry L. Westervelt
"Meets Uncle"
Garry Westervelt
"308th Field Artillery"
Ralph Williams
"308th Field Artillery"
William P. Williamson *
"Family Tree Civil War to WWI"
Fred E. Wise
"7:36am Train"
Carson T. Wooden
"Under Orders"
Waverly Wyche
"Under Orders"
Marins Zuria
"Prisoner"

 


World War II

Icon Frank W. Adamski
"Staff Sargeant"
Michael P. Aletta
"Panama Canal"
Icon Armand Allesandrini*
"Iwo Jima"
Robert H. Ames
"New Milford in WWII"
John A. Amore
"Supply Clerk"
Richard E. Baldsiefen *
"AAF Best and Brightest"
Russell B. Bari
James A. Barlow, Jr.
"New Milford in WWII"
Jeanne Barlow
Irene Barnes
Frederick C. Battali
"New Milford in WWII"
John Becht
"New Milford in WWII"
Robert H. Bell
"New Milford in WWII"
Willard C. Bell
"New Milford in WWII"
Edgar W. Bensen
Edward D. Berger
"Marine"
Henry Bernstein
"Meeting in Italy"
Irving Bernstein
"Meeting in Italy"

Leo Bernstein
"Meeting in Italy"

Walter Bertoni
"New Milford in WWII"
Harold Birnie
"New Milford in WWII"
Icon Hugh David Black*
"Sunk Cape May NJ"
Charles E. Blackford, III
"Naval Academy"
Martin G. Blechman
Alfred K. Bliss
"New Milford in WWII"
Gunter Bliss
"New Milford in WWII"
James H. Bogert
"Subamrine Patrol"
Icon Charles E. Booth*
"Friends Remember"
Adam A. Borylo
Paul E. Boulais
Thomas Bright
"New Milford in WWII"
Alfred V. Brower
"New Milford in WWII"
Donald H. Brower
"Navy"
Elmer H. Brower
"Army Air Force"

Icon Herbert B. Brown*
"Red Ball Express"

Guido W. Brugnoli
"New Milford in WWII"
Robert J. Burns
"New Milford in WWII"
Walter L.Cable
"Wars End"
Frank A. Campbell
"Anti-Aircraft Gunner"
Thomas H. Cameron *
"Coral Sea Battle"
Julius Candrilli
"Atom Bomb Effects"
Charles J. Capozzi
"Army"
Richard L. Carlsen
"Original Wall Unit"
Thomas F. Carney
"New Milford in WWII"
Richard W. Carson
"War Start to Finish"
Anthony Cenicola
"86th Mortar Battalion"

Alfred (Fred) Cerbo,Sr.
"Patton's Army"

Angelo Cerbo
"Attack Cargo Ship"
Harry Chomiak
"Pilot"
John Chomiak
"Service"
Nicholas Chomiak
"Air Force"
Peter Chomiak
"Service"
William Chomiak
"Marine"
Richard W. Cooke
"New Milford in WWII"
Clifford Coyman
"Bank President"
Ernest Coyman
"Army Air Force"
Milburn W. Coyman*
"Guam"
William Charles Dahse
"Battle of the Bulge"
Dominick Dalessio
"USS Haradin 545"
John Dalessio
"C47"
Tony Joe D'Ambrosio
"The Barber"
Angelo A. D'Arminio
"U.S. Army "
Carmen D'Arminio
"1st Army Tank Division"
Purple Heart Louis (Lee) D'Arminio
"Omaha Beach "
Arthur N. Dauer
Theordore (Ted) Davis
"Submariner"
Donald H. Davison
"Coast Guard"
Gerald Fisk Dederick
"Navy Medical Corp"
Icon Louis DeGeorgia*
"Grave Marker"
Patsy W. DeGeorgia
"State Side"
Harold Denson
"1942-1946"
Julius J. Denzler
"New Milford in WWII"

Angelo DeRosa
"First Call #158"
Walter R. Deutsch
"New Milford in WWII"
Anthony Di Palma, Jr.
"New Milford in WWII"
Louis Di Palma
"New Milford in WWII"
Harry T. Doherty
"Army"
Wilfred H. Draves
"New Milford in WWII"
Geraldine Eckhardt
Walter A. Emanuel
"New Milford in WWII"
Anita Faller
"Nurse"
Louis J. Faller *
"1942 Pilot Pacific
"
Paul L. Ferber
"Builder"
Icon Georges Fermery*
"Southern France"
Jack Franke
"New Milford in WWII"
Sheldon L. Freschi
"New Milford in WWII"
Harold Charles Friedeman
"Prisoner of War"
Cornelius (Neil) Fulton
"Pacific Air Corps"
Adam Gan
Manuel Gan
Walter Gan
Dr. Joseph D. Gatti
"Army Medical Corp Doctor"
Melvin Gelber
"Naval Academy Alternate"
Dorothea Generals
Richard Gerken
Angelo P. Ghiorse
"New Milford in WWII"
Bert F. Gibbs, Jr.
"New Milford in WWII"
Anthony J. Gilio
"HHS Music Man"
Guisto Giuricich
"New Milford in WWII"
Frank A. Giurleo
"Navy"

Edward Gleeson
"U-Boat Sinking"

John F. Gorzynski
"New Milford in WWII"

Paul P. Gorzynski
"New Milford in WWII"
John C. Greve
"New Milford in WWII"
Norman P. Gunter
"PBY Catalina Squadron"
Michael Hanulak
"Staff Sergeant"
Robert C. Hartman
"Pacific Meeting"
Paul L. Hegi
"New Milford in WWII"
William J. Heitsche, Jr.
"New Milford in WWII"
George W. Held
"Trench Foot"
Robert Held
Paul Herman
"41 Missions"
H. Kent Hewitt
"Admiral"
Thomas J. Hilyer
"New Milford in WWII"
Vincent M. Hilyer
"New Milford in WWII"
Bernard P. Hoffman
"Navy"
Icon Lee G. Hoffman*
"U.S.S. Maddox"
Icon Robert Bruce Holman*
"A Bombardier"
William V. Ingoglia
Anthony J. Iurato
"Top Turret Gunner"
Daniel T. Jankelunas
"New Milford in WWII"
Edward J. Jordan *
"Tail-Gunner B29"

Robert Jordan
"New Milford in WWII"

George W. Kehr
"New Milford in WWII"
Philipp A. Kehr
"New Milford in WWII"
Ralph D. Kennedy
"New Milford in WWII"
Albert C. Kern
"New Milford in WWII"
Elizabeth Kingsley
William Klatt
"New Milford in WWII"
George A. Kleine
"New Milford in WWII"
Elmer John Koch
"Army National Guard"
Elmer Krause *
"Navy Wings"
Henry J. Krauss
"New Milford in WWII"
Icon Michael Kraykowski
"Iwo Jima"
Arthur Kretzmer
"New Milford in WWII"
Donald G. Kuper
"New Milford in WWII"
Joseph Kwasnik
Anthony La Barbera
"New Milford in WWII"
James La Barbera
"New Milford in WWII"
Mario La Barbera
"New Milford in WWII"
Dennis J. Lacey*
"Pacific Pilot"
James E. Lacey
"Parachuter D-Day "
Frederick H. LaMartin
"25th at Naval Academy"
Albert C. Lange, Jr.*
"Tank Division"
Edward R. Langfield
"New Milford in WWII"
Icon Hoagland Lapham*
"Peleliu"
Evarest Le Duc
"Pacific Meeting"
IconDaniel Barton Lempka*
"Flying Fortress"
Garry Leonard*
"Flight Navigator"
Dominick Lepera
Warren D. Libert*
"76th Infantry Division"
Solomon Louizides*
"B24 Liberator"
IconAlfred H. Luhmann*
"Air Force Europe"
Herbert J. Madden
"New Milford in WWII"
James W. Madden
"New Milford in WWII"
Julio Magnifico
Julius Malkin
Ernest J. Manna
"New Milford in WWII"
Sidney A. Marcus
Dominick Mastrangelo
Joseph Mauriello
"Africa and Italy Campaigns"
Robert Mc Laughlin
"New Milford in WWII"
Beryl L. Melendy
"New Milford in WWII"
Anthony C. Melillo
"VFW"
Stanley Mockel
"New Milford in WWII"
George J. Morey
"New Milford in WWII"
Frank Morgese
"The Red Arrow"
E. Frederic Morrow
"First Presidential Aide"
William H. Morrow
"32 Pacific Missions"
William Morrow
"Career Soldier"
Joseph Murray
"New Milford in WWII"
Frank A. Neuner
"New Milford in WWII"
William H. Neverman
"New Milford in WWII"
Albert A. Newman
"Navy"
George H. Niebler
"New Milford in WWII"
Frederick S. Nobbs
"Navy-D-Day"
Jasper Noto
"Coxwain"
Frank Nowinski
William E. Nulle
"New Milford in WWII"
Arthur S. Oakes
"New Milford in WWII"
Francis Paul Oddo
"Army Medical Unit"
Robert L. Onderdonk
"New Milford in WWII"
Carl Padovano
"Iwo Jima"
Patsy L. Paolella
G. Robert Parker
"U.S. Army"
Armond Parseghian
"Brothers in Battle"
Edward Parseghian
"Brothers in Battle"
George Parseghian
"Pacific Theater"
Warren Pattberg
"Seabees"
David Paulson*
"Army Ranger"
Joseph Peccoralo
"Iwo Jima"
Barbara Perrine
Eleanor Pfeiffer
John S. Phillips
William A. Phillips
Joseph E. Pidone
"Navy"
William J. Pierson
"New Milford in WWII"
John Patsy Pinto
"Sisters Tribute"
Edward S. Popek
Bernice Preen
Adelaide Loretta Garlinger Pritchard
William Pritchard
Phillip Puglisi
"Captain"
Salvatore Puglisi
"Radio Operator"
Thomas Puglisi
"Patton's Army"
Vincent Puglisi
"Patton's Army"
Edward W. Raska
"New Milford in WWII"
Lawrence J. Redmond
"New Milford in WWII"
Icon Henri Neil Reichelt *
"U.S.S. Juneau"
Homer E. Reighard
"New Milford in WWII"
H. V. Pat Reilly
"Liberated Camps"
Alan Wood Richenaker
"Ordinary Seaman"
John Frederick Richenaker
"Lieutenant Jr. Grade"
David H. Riemann
"New Milford in WWII"

Howard Raymond Ring
"Pacific Theater Dental Surgeon
Harold T. Roberts
"Free Dachau"
Richard G. Roesler
"Fairmount Lumber"
Alice Root
Peter J. Ruffini
"Carpenter Local #15"
John W. Rumpf
"New Milford in WWII"
IconJoseph Rutkowski*
"Siapan"
Raymond J. Sachtleben *
"Pilot of Garveston 12"
IconAlfred A. Sanzari*
"Coral Sea Battle"

Alfred N. Sanzari
"20th Century North Jersey Developer"

Richard Sattely
"New Milford in WWII"
Robert Sauer
"Torpedoman"
Perry Alden Sawyer
Edward Schaal
"New Milford in WWII"
Robert G. Scherer
"V-E Day Paris"
Frederic Schwab
"Mechanic in Pacific"
John F. Sedlack
"Army M.P."
Jerome Arthur Seise
"Omaha Beach"
George Sellarole, Jr.
"Italy Campaign"
Ralph Sens
"Coming Home"
Nathan Shatzoff
"Air Force"
Jack Shuart
Alfred W. Silberbaur
"New Milford in WWII"
Florind Siggia
Joseph Siry
"New Milford in WWII"
Alfred H. Smith
"New Milford in WWII"
Robert A. Smith
William H. Smith
"New Milford in WWII"
William J. Smith
"New Milford in WWII"
Harold Sobel
"79th Infantry"
John A. Solari
"Battle of the Bulge"
Walter Louis Sonageri
"New Milford in WWII"
Joseph H. Squillace
"City Manager"
Frederick Langdon Stagg
"94th Infantry Division"
John Richard Stange
"A Change"
John L. Stavola
"Army"
Clifton A. Stedman
"New Milford in WWII"
Bernice Stevenson
Edward Szatanski
Robert R. Taylor
Augustus R. Terhune
"Master Sergeant"
Charles Thompson
"Navy"
John F. Thompson, Jr.
"30th Infantry Division"
Wilbur F. Thompson
William R. Thompson
George E. Toriello,Sr.
"Camp Dix"
Andrew Trause
Robert E. Trinks
"Wall Unit"
William Ford Tristram
"New Milford in WWII"
Thomas Trobiano
"A Soldier's Story"
Henry C. Trobiano
"Alaska"
Robert Walter Trost, Jr.
Arthur V. Turro
"Army"
Louis Ulturale
"Army"
Reverend Frederick Vandermeer
Harold Vasios
"Original Wall Unit"
W. George Vasios
"Army Air Corps"
August Vix, Jr.
"Signal Service Battalion
Ralph N. Warne*
"Superfortress Crew"
Hughitt Watson
"Italy Campaign"
Spann Watson
"Tuskegee Airman"
Fred A. Wille
"New Milford in WWII"
William V. Wilson
John A. Winship
"New Milford in WWII"
William Wisniewski
Edward Witte
"New Milford in WWII"
Marion Morse Wood
"Photography"
Robert Wood
"Patton's Army"

George Monroe
Wrocklage

"Career Commander"
Albert (Al) Youakim
"A Brother's Blessing"
Peter Youakim
"Tragedy to Blessing"
Charles Richard Young *
"Tank Leader"
Francis A. Zaino
"Aircraft Maintenance"
Frank C. Zisa
"Prisoner of War"
     



Korean War

James Adamo
"3rd Infantry Division"
John J. Aletta
"1948 Alumni Book"
Vincent C. Amore
Lew Azaroff
"1948 Alumni Book"
Bruce Bell
"Friends Remember"
John Bellm
"1948 Alumni Book"
Donald L. Bentley
"1948 Alumni Book"
George J. Berlamino
Richard H. Besser
"1948 Alumni Book"
John Blundo
Joseph Bracchitta
"HHS's Joe DiMaggio"
Wilber D. Brickwell
"1946 Alumni Book"
Matthew Buonomo
"1946 Alumni Book"
James S. Byrne
Angelo Calogridis
"1948 Alumni Book"
Charles Candrilli
"Marine"
John Wesley Carr
"Air Force"
James Leo Carroll, Jr.
"1948 Alumni Book"
Anthony Cavallo
"1950 HHS Baseball"
Salvatore U. Cenicola
"Army"

Aldo Cerbo
"1950 HHS Baseball"

George Chomiak
"Names in the Night"
Walter Dalbey
"1948 Alumni Book"
Joseph A. D'Angelo
Anthony D'Arminio
"1946 Alumni Book"
Michael D'Arminio
"Korea to Mayor"
J. Hobart De Puyt, Jr .
"1948 Alumni Book"
Anthony D'elia
"1948 Alumni Book"
Anthony A. Del Vechio
"Navy"
Louis Del Vecchio
William DeLorenzo, Jr.
"1946 Alumni Book"
Carmen Deriso
"Aviation"
Robert Diamond
"1948 Alumni Book"
Malcom R. Doak
"1948 Alumni Book"
Charles W. Ehret
"1946 Alumni Book"
Henry J. Engels
"1948 Alumni Book"
Robert “Bob” Ferber
"Army"
Lee R. Foster, Jr.
"1946 Alumni Book"
Richard E. Franck
"1948 Alumni Book"
Edward A. Fredericks
"Marine"
Paul Fulton
"Founder Hackensack Wrestling"
Icon Frank P. Gallintano
"Corporal Combat"
Robert Geiger
"1948 Alumni Book"
Dale Haffeman
"1948 Alumni Book"

Harold J. Happe
"1948 Alumni Book"

Jack Ingoglia
"PFC"
William Iurato
John J. Johnson
"Signal Battalion"
Richard Kaminski
"Iceland"
Ernest C. Keahey
"Boys Town"
Robert L. Kingsley
"1948 Alumni Book"
August H. Kitterele
"1948 Alumni Book"
Karl Klinges
"1948 Alumni Book"

Frederick H. Kruck
"1946 Alumni Book"

Emil Kuhnen
"1946 Alumni Book"
James V. Lacey
"No Relation"
Icon Frederick N. Larivee, Jr.*
"Not Forgotten"
James H. Latham, Jr.
"1948 Alumni Book"
Austin Leake
"1948 Alumni Book"
Harry F. Lenzing
"Panama Canal"
Peter S. Lepera
"1946 Alumni Book"
Herbert Leverett
"1965 Councilman"
Richard B. Lewis
"1948 Alumni Book"
James P. Logio
"1948 Alumni Book"
Domenick L. Mancini
"1948 Alumni Book"
Eugene Marshall
"Germany"
Donald Mauthe
"1948 Alumni Book"
Richard McDonough
"1948 Alumni Book"
Stanley Medaska
"Navy"
Ralph Mei
"1948 Alumni Book"
Salvatore Meli
"1950 HHS Baseball"
Thomas F. Meli
"Berlin Germany"

Albert E. Melillo
Herbert Molke
"1948 Alumni Book"
Robert H. Molke
"1948 Alumni Book"
John Niederhauser
"1946 Alumni Book"
Frank C. Occhipinti
"Army"
Stephen Palsa
"1948 Alumni Book"
Haig Parseghian
"1947 HHS"
Masis Parseghian
"1948 Alumni Book"
Vahan Parseghian
"Stationed in Japan
"
Robert A. Perone
"Navy Weatherman"
Vincent Perone
"1948 Alumni Book"
Stanley Pitula, Jr
"A Baseball Story of
Triumph and Tragedy"
Michael Pizza
"Friends Remember"
Donald W. Plump
"1948 Alumni Book"
Icon Joseph Polifronio
"A Marine on Bunker Hill"
Sal Presti
"45th Infantry"
Joseph Ricciardone
"1948 Alumni Book"
John L. Richman
"1948 Alumni Book"
Robert Rollings
"1948 Alumni Book"

Joseph F. Rossi
"1948 Alumni Book"
John Ruse
"1948 Alumni Book"

Louis F. Salvadeo
"Seaman"
Michael J. Sanzari, Jr.
"Marine"
Rudolph Sattely
"1948 Alumni Book"
Harold H. Scharmer
"Pork Chop Hill"

Ronald Scherer
"1948 Alumni Book"

Richard J. Schiemer
"Chief Engineer"
Ronald J. Seilheimer
"Soda to Army"
Theodore (Ted) Sellarole
"Army Story"
Dr. Eugene N. Sherman
Tom Sherman
"1946 Alumni Book"
John C. Shultis
"1948 Alumni Book"
Arthur Simone
"1948 Alumni Book"
Edward Slavinsky
"1948 Alumni Book"
Herman B. Sobel
"Baker"
Richard C. Sparling
"1946 Alumni Book"
Frederick Stanyer
"1946 Alumni Book"
William D. Stumpf
"1948 Alumni Book"
Samuel Terry
"Army-Friends"
Fred Toriello, Jr.
"Army"
Peter A. Tucci
"Air Force"
George P. Velotto
"Hackensack Teacher"
Prosper Edward Verheeck
"1948 Alumni Book"
Joseph S. Viola
"The Memories?"
Ralph Wanner
"1948 Alumni Book"
Robert W. Washington
"1946 Alumni Book"
Calvin E. Weber
"1948 Alumni Book"

Howard Williams
"1948 Alumni Book"

Richard B. Zeliff
"1946 Alumni Book"
   


Vietnam War

Icon John B. Abbatemarco *
"Posthumous Promotion"
David Agar
"Marine"
Thomas A. Aiellos
Paul Anderson
Ross Arrabito
1962~50 year Reunion
Joseph R. Baeli
"National Guard"
Richard Charles Bean
1962~50 year Reunion
Donald Becan
1962~50 year Reunion
Bruce Bellm
Thomas J. Bonica
1962~50 year Reunion
Richard Borylo
1962~50 year Reunion

Dennis Boyd
"Air Force"

Leonard Boyd
"Air Force"

Thomas Burney
George Daniel Callis
1962~50 year Reunion
Icon Michael J. Caporale*
"Quang Tri Province"

Jack Clark
"Air Force"

Patricia May Clarke
1962~50 year Reunion
Ronald A. Cohen
1962~50 year Reunion
Icon John Coyle *
"LRRP"
Malene Cozart-Rogers
"COMPATWINGFIVE"
Alfred D'Ambrosio
1962~50 year Reunion
Vincent F. Dattoli
1962~50 year Reunion
David Charles Dartt
1962~50 year Reunion
James R. Davis
"Fighter Pilot"
Louis DeCrosta
1962~50 year Reunion
Patsy DeLaura
"Military Police"
Carl Deus
1962~50 year Reunion
George A. Dillard
1962~50 year Reunion
Harold Dillard *
"Operation Hickory"
Paul Thomas DiMartino
"Sharpshooter"
William Duncan
Walter Eckel
"Electronics Tech"
Monte S. Fassey
1962~50 year Reunion
Constantino "Gus" Faustini
1962~50 year Reunion
Vincent Feoranz
George E. Fontaine, Jr.
"Petty Officer 3rd Class"
Jay Ford
"Marine"
Thomas Foshino
1962~50 year Reunion
Anthony Francica
USS Intrepid
Matt Furlong
Anthony J. Gadda *
"Helicopter Crash"
Anthony Gadino
"Family Remember"
Edward Gambon
1962~50 year Reunion
Robert P. Gandil *
"La Tho Bac Hamlet"
Bruce P. Gardner, Jr.
1962~50 year Reunion
Edward F. Giambrone
1962~50 year Reunion
Sal Giambreese
Robert A. Gilman
"Air Force 1962 grad""
Robert Gomez
"Marine Combat Engineer
Steven Peter Gould
1962~50 year Reunion
Alan Gray
Burton Ira Gubenko
1962~50 year Reunion
James R. Guerra
"Fort Greely Alaska"
Alan Gulino
1962~50 year Reunion
Glen F. Hansen
"Sergeant-Combat"
Eric Hangin
"Interrogation Translator"
Dennis Hedges
1962~50 year Reunion
William J. Hodde
"Helicopter Pilot"
Walter R. Holt
1962~50 year Reunion
Robert J. Holzein
1962~50 year Reunion
Daniel Jacobus
"Photographer"
Emanuel "Skip" Jordano
"River Patrols"
Richard Keith Jurgan
1962~50 year Reunion
Icon Joseph Kearney
"Two Tours Special Forces"
Frank R. Kerbl
"Army Pilot"
Paul W. Kessler
"Chief Petty Officer 3rd Class"
Dennis Keyes
"1964 Graduate"
David Michael Kozak *
"Field Artillery Unit Commander"
Edward Krause
George L. Lapin
1962~50 year Reunion
Walter D. Lamberti
1962~50 year Reunion
Anthony LaSpina
"Air Force"
Patrick C. Lauder
"Selected to guard President Kennedy"
William Henry Lewis
George V. Liosi, Jr.
"Stationed Thailand"
Joseph Littlejohn
"Army Signal Corps"
Frank Loturco
"Helicopter Pilot"
Frank Madden
"Military Police"
Walter Magans
"Army Reserves"
Craig Massey
Thomas Meyerer
Ronald Micucci
"Military Police Vietnam"
Donald J. Monocchio
"10th Infantry Vietnam"
Manuel Moore *
"Military Police Pleiku"
George Mockel
John D. Morgan *
"36 years old Binh Long Province"
Kevin O'Brien
"National Guard"
John N. Peed
1962~50 year Reunion
Jan Pierson
1962~50 year Reunion
Vincent Pisano
Richard Pedone
"Danang Airbase"
Joseph J. Radigan, Jr.
"Marine Reserves"
Donald Reichert
1962~50 year Reunion
Eugene (Gene) Reisfield
1962~50 year Reunion
Joseph Rella
"National Guard"
Michael Roberts
1962~50 year Reunion
Paul Roggemann
"Submarine Duty"
Pat Ryan
Albert Sansone
"Buddy System"
Icon Peter Edward Schryver *
1962~50 year Reunion
Ronald James Scioli
"Army Airborne"
Stanley R. Sebastian
"Chu Lai Camp"
Jon-Erik Segelke
1962~50 year Reunion
Louis Spagnuolo
"Kriegsfield Germany"
James P. Sylvestri
"Air Crewman"
Paul E. Steward
1962~50 year Reunion
John Harold Tomeny*
"Grenade on Guard Duty"
George E. Toriello, Jr.
"Mobil Construction"
James Valkenburg
"Service"
John Veprek
Paul Vico
Albert M. Visone
1962~50 year Reunion
Raymond "Skip" Van Lenten
"Operation Star Light"
William S. Walter
"Machinist Mate"
Vincent J. Weedo *
"Combat Infantry"
Robert Floyd Weeks
"O.C.S 1962 Grad"
Sarah “Sally” P. Wells
"Brigadier General"

Tyrone Williams
"Sergeant"

Anthony Wonski
"Service"
Richard "Rick" A. Zaino
1962~50 year Reunion


Desert Storm
Gulf War
Jeffrey Gonzalez
Thomas E. Hoehl
Michael Johnsen
"Marine"
Paul Jurik
Michael Melfi
"Marine to Mayor"
Frank W. Montesano
"5500 Flight Hours"

Walter Noller
"Army Reserve"

Christopher R. Valle
"Colonel Air Force"

Robert C. Wade *
"In Harms Way "


Afgan-Iraq War

Elliot Aultmon
Lee K. Crusius
"Coast Guard"
Matthew Jason Debonis
David S. DeNicola
Rick Isaak
Linda Kittrell
"Army Career"
Timothy J. Jordan
"Navy Commander"
John Myles
Dominic Perry
Stephen J. Ochman
Sean Abram Stein
"Submariner"
Arlene Vargas
"Army Career"
Rosanna Viñas
"Iraq"


Between Major Conflicts

Charles Alt
"Air Force"
Raymond Baehr
"Army"
George A. Bicher
"WWI to WWII"

David Bollerman
"Army"

Warren C. Bross
"1948 Alumni Book"

Michael Capizzi
"1977 Service"

Alphonse A. Casamenti
Angelo Cataldo
"Coast Guard"
Malcolm Chamalian
"Air Force"
Wilbert F. Coleman
Robert D'Aiutolo
"1946 Alumni Book"
William J. Deane
"1946 Alumni Book"
Robert Diem
"Air Force"
Raymond Diess
"Gathering Storm"
Robert Glenn Dillard
Benjiamin Dinallo
"Army"
John H. Dunn
Sylvester Fields
Lou Gebhard
"1946 Alumni Book"
Salvatore Giardina
"1948 Alumni Book"
Edward M. Gilbert, Jr.
"1946 Alumni Book"

Herbert Greenbaum
"Army"

Chester "Chet" Hanulak
"Did You Know?"
Victor T. Herbert
"1948 Alumni Book"

Gerald Kane
"Marine"

Richard Kaplan
"1948 Alumni Book"
David H. Klinges
Lee G. Kraus
"1948 Alumni Book"
Walter H. Lang
"1946 Alumni Book"
William L. Mann
"1946 Alumni Book"
Gabriel Marinello
"Marine"

Arthur Tom Mason
"1946 Alumni Book"
Michael Mattalian
Richard Medaska
"Gathering Storm"

Donald A. Merwede
"Navy"

Gene A. Meyer
"1946 Alumni Book"
Robert Naef
"Army"
Carl F. Oelkrug, II
"1946 Alumni Book"
Thomas W. Olson
"1946 Alumni Book"
Ralph Padavano
Albert Parciasepe
Frederick Pomygalski
"Air Force"
Edward P. Preisendorfer
"1946 Alumni Book"
James E. Purcell
"Pop Up Target"
Michael S. Putterman
"Gathering Storm"
Roger Roby
"1946 Alumni Book"
Gary Sellarole
"1981 HHS Graduate"
Joseph Sgro
"1946 Alumni Book"
Joseph Tamberelli
"1946 Alumni Book"
James H. Trapkin
"1948 Alumni Book"
Jim Tuite
"1946 Alumni Book"
George L. Van Deusen
Roy W. Wagoner
"1946 Alumni Book"
William C. Wrocklage
"1946 Alumni Book"
Richard Zoch
"1946 Alumni Book"

The veterans above are veterans who have been researched. More are to be added in the future.
Back To Top